İnternet Hız Testi – İnternet Hızını Öğrenme

Mart 21, 2021 0 Yazar: Admin

Günümüzde sık rastlanan teknolojik sorunların başında internetin yavaşlaması, bağlantının kopması gibi durumlar geliyor. Bazen internet öyle yavaşlıyor ki online sohbet uygulamalarından mesaj bile gönderemiyoruz. Ancak bunlar kısa süreli yavaşlamalar ve kesilmeler olduğu için mecburen katlanıyoruz. Peki böyle anlarda veya gerekli olan başka durumlarda çeşitli internet hız testi siteleri ile internet hızı öğrenme ne işimize yarar?

İnternet Hızını Öğrenme Neden Önemlidir?

Bazen bir mesajı bile gönderemediğimiz anlar oluyor. Sorun ise genellikle internetin yavaşlaması ve çekmemesi gibi sebeplerden kaynaklanıyor. Bu aşamada sorunu tespit etmek ve düzeltmek için hız testleri bize büyük avantaj sağlıyor. Mesela test sonucu internet hızınız çok mu düşük? Bağlantılarınızı düzenleyerek veya internet sağlayıcınızın (modem,telefon,vb.) konumunu değiştirerek yeni bir test daha yapın? Eğer hızınız artmışsa doğru şeyi yaptınız demektir. Benzer şeyleri yaparak internet hızınızı daha çok arttırabilirsiniz. Tam tersi olarak ikinci testiniz düşük mü geldi? Demek ki yanlış bir şey yaptınız. Yanlışınızı tespit etmek en büyük doğrunuz olacaktır. Sonuç olarak hız testleri sorunun tespitinde ve çözümünde oldukça önemlidir.

Bazı Hız Testleri Ve Kullanımları

Test sonuçları siteden siteye ufak farklılıklar gösterir. Bunun sebebi aradaki sürede bağlantınızın iyileşmiş veya kötüleşmiş olmasıdır. Ancak çok büyük farklılıklar söz konusu değildir.

Türk Telekom Hız Testi

Türk Telekom hız testi ile download ve upload internet hızınıza ulaşabilirsiniz. Download internet hızını internette dolaşırken sahip olduğunuz hız olarak düşünebilirsiniz. Upload internet hızını ise bilgisayarınıza veya telefonunuza herhangi bir yükleme işlemi yaparken kullandığınız hız olarak düşünebilirsiniz.

Bu siteyi ilk olarak önermemin sebebi en doğru test sonucuna ulaşabilmek için bilgiler vermesidir. Bilgileri dikkatlice okuyarak en doğru şekilde hızınızı test edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken siteye girip Başlat‘a tıklamaktır. Türk Telekom hız testini yapabileceğiniz siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sadece Türk Telekom müşterileri değil diğer operatörlere bağlı müşteriler faydalanabilir.

Fast.com Hız Testi

Fast.com ile internet hızı ölçtürmek istiyorsanız tek yapmanız gereken sayfayı ziyaret etmek. Yine bu siteden de download ve upload internet hızınızı görüntüleyebilirsiniz.

Google Speedtest Hız Testi

Bu test Google desteklidir ve test sonucuna göre uyarı verir. Ayrıca doğru test sonucuna ulaşabilmek için bazı ipuçları verir. İpuçlarını takip ederek Google Speedtest hız testinden en doğru şekilde faydalanabilirsiniz.

Xfinity Hız Testi

Xfinity hız testi ile download ve upload hız seviyelerinizi görebilirsiniz. Siteyi ziyaret edip ardından Start‘a tıklayın. Kısa bir süre içinde test sonuçlarınız ekranda olacaktır. Ayrıca site mevcut internet hızınızla neleri rahatlıkla yapabilirsiniz sorusuna da cevap veriyor. Resimde örnek bir hız testinin sonucunu detaylı olarak görebilirsiniz.

Xfinity hız testi,
Xfinity hız testi sonuçları,
internet hız testi,
internet hızını öğrenme,
Xfinity hız testi sonuçları

Yazıdaki hız testlerinin dışında daha bir çok hız testi bulabilirsiniz. Ancak bu yazıdaki hız testlerini doğru sonuca ulaşmada yol gösterici olarak düşündüğüm için paylaştım. Umarım faydası dokunur.